loader

Piękne i białe zęby to nie tylko element wyglądu hollywoodzkich gwiazd. Każdy, kto chciałby mieć piękny uśmiech, może pomyśleć o licówkach, czyli o specjalnym uzupełnieniu protetycznym, wykonanym z cienkiej płytki ceramicznej. Licówki są wykonywane w celu korekty przednich powierzchni zębów przednich. Zabieg ten ma cel przede wszystkim estetyczny.

Czym są licówki?

Licówki to cienki płatek porcelany, który za pomocą specjalnych preparatów przykleja się do zęba, aby zmienić jego wygląd. Spełniają one głównie funkcję estetyczną, korygując uśmiech. Dla wielu osób założenie licówek nie jest sprawą tylko ładnego wyglądu, lecz także sposobem na poprawienie psychicznego samopoczucia, gdyż brzydkie zęby mogą być przyczyną kompleksów.

Kiedy zalecane są licówki?

Licówki są wykonywane w ten sposób, aby nie odróżniały się od pozostałych zębów. Można je wykonywać w różnych wypadkach, na przykład przy silnym przebarwieniu korony zęba, przy złamaniu brzegu zęba bądź w celu zamknięcia diastemy, czyli szczeliny pomiędzy przednimi zębami. Licówka może służyć również w celu skorygowania korony zęba, w przypadkach, gdy kształt zęba jest zaburzony.

Za pomocą licówek można zmienić wygląd jednego zęba, na przykład wybierając licówkę, która będzie pasować do pozostałych, bądź też nawet można założyć je na całą grupę zębów. Najczęściej licówki nakładane są na zęby przednie, na przykład od prawej do lewej trójki bądź czwórki. Na pozostałe zęby licówki nie są nakładane, gdyż są delikatne i mogłyby się uszkodzić w czasie spożywania pokarmów. Jeżeli marzy się nam korekta wszystkich zębów, to w przypadku dalszych zębów, niezbędne będą korony.

Przeciwwskazania do zakładania licówek

Istnieje jednak kilka przeciwwskazań do stosowania licówek. Przede wszystkim, aby założyć licówki zęby muszą być odpowiedniej wielkości, muszą być zdrowe, a wszelkie nieprawidłowości zgryzowe muszą być skorygowane. Przeciwwskazaniem do założenia licówek jest bruksizm, czyli niekontrolowane zgrzytanie zębami, a także braki w uzębieniu, zwłaszcza w bocznych odcinkach. Aby w takim przypadku założyć licówki, konieczne jest uzupełnienie braków przy pomocy protez. Jeżeli zęby są nadmiernie zniszczone bądź posiadają rozległe wypełnienia to założenie licówek może być utrudnione bądź niemożliwe.

Jak przygotowuje się zęby do założenia licówek?

Bezpośrednio przed założeniem licówki zęby trzeba nieco oszlifować, ponieważ po jej założeniu ząb wystawałby z łuku. W niektórych przypadkach można ominąć etap szlifowania zęba, zwłaszcza jeżeli korygowany jest ząb cofnięty. Istnieją również licówki, które nie wymagają szlifowania zęba. Nazywane są one licówkami addytywnymi i zwykle wymagają tylko delikatnego wypolerowania zęba przed ich założeniem.

Zakładanie licówek
Zakładanie licówek

Każda osoba, która decyduje się na założenie licówek, przed zabiegiem zostanie zbadana przez stomatologa, który określi prawidłowość zgryzu oraz stan uzębienia. Przed zabiegiem konieczne jest wyleczenie wszystkich ubytków. Osoby, które nie dbają o higienę jamy ustnej, nie będą mogły mieć założonych licówek, gdyż jest to przeciwwskazaniem. Na tym etapie lekarz rozwieje wszystkie wątpliwości oraz zaprezentuje różne rodzaje licówek, aby dokonać najlepszego wyboru.

Po wyleczeniu wszystkich ubytków zostaną przygotowane wyciski, a następnie wizualizacja projektu licówek. Kiedy pacjent zaakceptuje przygotowany projekt, następuje wizyta w czasie której licówki zostaną założone. Zwykle od momentu podjęcia decyzji o założeniu licówek do zabiegu nie mija zbyt wiele czasu, zwłaszcza jeżeli pacjent ma zdrowe zęby. Dzięki licówkom można cieszyć się pięknym i białym uśmiechem na długie lata.


Umów się na wizytę

Adres

GABINET "DENTAL EXPERT"
ul Rozbrat 22
00-447 Warszawa

Kontakt

Tomasz Fałkowski
Rejestracja: 786 221 022

Inteligo: 50 1020 5558 1111 1430 1140 0070

Wizyty

Proszę o kontakt telefoniczny, sms lub email w celu umówienia wizyty.

Napisz do mnie !

Imię i nazwisko *

Adres email *

Treść wiadomości