loader
Piękny uśmiech

Atrakcyjna znajoma poprosiła mnie o pomoc w delikatnym poprawieniu uśmiechu. Choć defekty tak naprawdę były zupełnie bez znaczenia, pani odczuwała krępujący dyskomfort podczas uśmiechu. Przeszkadzały jej odsłonięte szyjki i widoczne brzegi koron na zębie 14 i 16 (fot. 1), a chciała jak najlepiej wypaść podczas zbliżającej się oficjalnej imprezy.

Zaplanowaliśmy kompleksowe leczenie i zmianę mostu, ale jednocześnie spróbowaliśmy poprawić wygląd przedtrzonowca, który był bardziej widoczny.

Najprostszą i dostępną dla każdego metodą korekty jest przykrycie newralgicznych miejsc kompozytem. Wadą jest zbyt duża przezierność tego typu materiałów. Cienka warstwa – a tylko na taką jest miejsce w okolicy szyjki zęba – daje zwykle szary i mało estetyczny wygląd wypełnienia. Można jednak tego łatwo uniknąć.

W naszym przypadku preparacja ograniczyła się do delikatnego odświeżenia powierzchni cementu korzeniowego i zmatowienia metalowego obrzeża korony oraz ceramiki.

Do retrakcji dziąsła nie zostały wykorzystane standardowo stosowane nici, a taśma teflonowa. Jest to powszechnie dostępna w sklepach budowlanych i supermarketach taśma stosowana do uszczelniania połączeń hydraulicznych (fot. 2). Poza bardzo konkurencyjną ceną ma szereg zalet – daje się sterylizować, nie wchodzi w reakcje chemiczne z kompozytem i systemem wiążącym, można ją dowolnie upychać w kieszonce dziąsłowej i modelować pożądany kształt. A po skończonej pracy bardzo łatwo i w całości usuwa się. Tu posłużyła ona nie tylko do retrakcji, ale i do stworzenia matrycy dla kompozytu (fot. 3).

Dodatkową zaletą jest też w opisywanym przypadku fakt, że taśma teflonowa nie nasiąka i stanowi bardzo dobrą izolację dziąsła przed wytrawiaczem. Tym bardziej, że do uzyskania połączenia kompozytu z porcelaną niezbędne było użycie kwasu fluorowodorowego.

Wytrawiona nim została selektywnie przez 2 minuty wyłącznie ceramika (fot. 4). Po spłukaniu i osuszeniu całość preparacji, a więc ceramikę, metal i tkanki zęba wytrawiono standardowym wytrawiaczem na bazie kwasu ortofosforowego. Po spłukaniu i osuszeniu na powierzchnię metalu i ceramiki zaaplikowano silan – Monobond Plus (Vivadent). Po 30 sekundach osuszono go ciepłym powietrzem z dmuchawki. Następnie w sposób standardowy zaaplikowano i utwardzono system wiążący do kompozytu (fot. 5).

Jako pierwszą warstwę zastosowano materiał Monopaque (Vivadent, fot. 6). acheter viagra Jest to półpłynny kompozyt służący do maskowania przebarwionych tkanek zęba i metalu. Precyzyjną aplikację cienkiej warstwy na metal korony i powierzchnię korzenia ułatwia np. wygięty pilnik endodontycznym (fot, 7, 8).

Po utwardzeniu założono kolejne warstwy kompozytu Gaenial w kolorze A2 (fot. 9).

Końcowe opracowanie wypełnienia przeprowadzone zostało przy pomocy finirów, gumek Opti-1-Step i szczotek Optishine.
Kolejna zaleta taśmy teflonowej ujawniła się na tym etapie pracy – wiertła nie wkręcają się w nią i nie wyszarpują z kieszonki dziąsłowej.
Po dwóch tygodniach pacjentka sama zapragnęła pochwalić się nowym uśmiechem. Kontrola wykazała zadowalający efekt estetyczny i bardzo dobry stan dziąsła (fot. 10).

Defekty estetyczne są obok uszkodzeń mechanicznych i próchnicy filarów najczęstszą przyczyną zmiany uzupełnień protetycznych.
Konstrukcja koron metalowo-ceramicznych sprzyja problemom estetycznym. Pojawiają się one, gdy po latach użytkowania zmiana położenia dziąsła odsłania brzeg korony, gdzie kumulują się wady tego typu uzupełnień. Metalowe obrzeże decydujące o szczelności, ale jednocześnie zupełnie odmienne od koloru zębów jest dodatkowo podkreślane przez dużą ilość ceramiki opakerowej maskującej metalową podbudowę i często dającą efekt „świecenia” w okolicy szyjki zęba.

Sam wygląd odsłoniętej powierzchni korzenia potęguje defekt estetyczny. Cement korzeniowy jest zawsze bardziej szarobrązowy i matowy w stosunku do szkliwa. Brak przewodzenia światła do wnętrza zęba pokrytego koroną z podbudową metalową dodatkowo tę ciemną barwę podkreśla.
W powyższym przypadku zastosowanie kilku prostych trików i łatwo dostępnych materiałów pozwoliło osiągnąć dobry efekt estetyczny bez konieczności natychmiastowej zmiany mostu.


Umów się na wizytę

Adres

GABINET "DENTAL EXPERT"
ul Rozbrat 22
00-447 Warszawa

Kontakt

Tomasz Fałkowski
Rejestracja: 786 221 022

Inteligo: 50 1020 5558 1111 1430 1140 0070

Wizyty

Proszę o kontakt telefoniczny, sms lub email w celu umówienia wizyty.

Napisz do mnie !

Imię i nazwisko *

Adres email *

Treść wiadomości