loader

endodontaWiele osób z pewnością zetknęło się już ze sformułowaniem ”leczenie endodontyczne” w czasie wizyt u stomatologa. Endodoncja jest działem stomatologii, który zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób, związanych z miazgą zęba oraz chorób tkanek okołowierzchołkowych.
Głównym sposobem leczenia chorób miazgi zęba jest leczenie kanałowe, często odbywające się przy użyciu mikroskopu. Zwykle leczenie kanałowe kojarzy się z długim procesem, związanym z próbą uratowania zęba, jednak warto zauważyć, że jest ono zalecane w wielu przypadkach, jeżeli chcemy długo cieszyć się pięknym uśmiechem, w którym pokazywać będziemy własne zęby.

Leczenie endodontyczne często ratuje przed ekstrakcją zęba, czyli jego usunięciem. Zalecane jest między innymi przy bardzo głębokiej próchnicy, martwicy miazgi zębowej, a także przy złamaniu bądź zwichnięciu zęba. Często leczenie endodontyczne zalecają protetycy przed wykonaniem mostu bądź korony na zębach, gdyż opracowany endodontycznie ząb jest dobrą podstawą pod założenie klasycznych uzupełnień protetycznych, jak i implantów.

Leczenie kanałowe – co warto o nim wiedzieć?

Leczenie kanałowe wielu osobom kojarzy się z bólem, jednak w czasie procesu leczenia stosowane jest znieczulenie, a lekarz używa odpowiednich narzędzi, aby uniknąć dyskomfortu u pacjenta. W leczeniu endodontycznym używane są narzędzie piłująco-penetrujące o bardzo cienkiej średnicy – od 0,06 do 0,4 milimetrów. Dzięki ich pomocy oczyszcza się zawartość kanału zębowego. Aby dokładnie obejrzeć wnętrze zęba, zabiegi endodontyczne są w wielu przypadkach przeprowadzane pod mikroskopem operacyjnym.

Dzięki użyciu mikroskopu stomatolog wilanów wykonujący zabieg może dokładnie zobaczyć kanały i opracować je poprawnie. Zabiegi wykonywane w ten sposób są dokładniejsze i bardziej precyzyjne, dzięki czemu leczenie endodontyczne pod mikroskopem jest skuteczniejsze.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem zalecane jest zwłaszcza przy nietypowej budowie zęba, przebiciu ściany zęba, a także przy złamaniu się narzędzia endodondycznego w kanale. Stosowane może być także przy występowaniu zbyt wąskich bądź zakrzywionych kanałów. Przy zabiegach endodontycznych stosuje się również endometry, które pozwalają na dokładne zmierzenie głębokości kanału.

Dzięki nim i mikroskopom endodonta może dokładnie wyczyścić kanały, co jest niezbędne przy przygotowaniu kanałów do wypełnienia. Następnie kanały są wypełniane specjalnym tworzywem, zwanym gutaperką, która dociera do wszelkich odgałęzień kanałów, szczelnie je wypełniając. Dzięki temu zabieg jest bardziej precyzyjny. Proces leczenia endodontycznego jest czasochłonny, jednak prawidłowo przeleczony ząb może spełniać swoje zadanie jeszcze przez wiele kolejnych lat.

Przebieg leczenia endodontycznego

Przed rozpoczęciem leczenia kanałowego stomatolog zwykle zleca wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, które ma zobrazować zmiany, jakie zaszły w zębie oraz określić w przybliżeniu położenie kanałów. Po przystąpieniu do leczenia kanałowego ząb jest otwierany i usuwana jest zmieniona chorobowo miazga. W przypadku miazgi żywej stosuje się znieczulenie miejscowe. Otwarty ząb jest zabezpieczany koferdamem, czyli specjalną, lateksową gumą, która izoluje miejsce zabiegu. Następnie kanały zębowe są opracowywane poprzez usunięcie całej miazgi, a także przez wypłukanie kanałów specjalnymi preparatami. Oczyszczanie zęba często przeprowadzane jest przy użyciu mikroskopu, ponieważ pozwala to na dokładniejszy ogląd wnętrza kanałów. W leczeniu kanałowym używa się także endometrów, czyli urządzeń, które pozwalają na dokładne określenie głębokości kanału.

Po usunięciu miazgi i poszerzeniu kanałów następuje wypełnienie kanałów specjalną pastą bądź materiałem, zwanym gutaperką. W leczeniu endodontycznym ważne jest, by dokładnie wypełnić opracowane kanały, dlatego na tym etapie może być konieczne wykonanie powtórnego zdjęcia RTG i ewentualne dopełnienie kanału. Jeżeli kanał jest dobrze wypełniony, to następuje położenie podkładu, a na koniec zakładana jest plomba.
Leczenie kanałowe jest procesem czasochłonnym, ale podjęcie leczenia zęba może uchronić go przed ekstrakcją, czyli koniecznością usunięcia zęba. Jeżeli istnieje szansa powodzenia zabiegu, to warto zaryzykować, ponieważ ząb przeleczony kanałowo może spełniać swoją rolę jeszcze przez kilka, a nawet kilkanaście lat.

Leczenie kanałowe
Leczenie kanałowe

Leczenie endodontyczne z użyciem mikroskopu – zalety

Wykorzystanie mikroskopu w leczeniu kanałowym wiąże się przede wszystkim w większą dokładnością i lepszym oglądem wnętrza leczonego zęba. Z punktu widzenia pacjenta ten typ leczenia nie różni się zbytnio od tradycyjnego leczenia kanałowego. Jedyną różnicą, widoczną na pierwszy rzut oka, jest obecność mikroskopu, umieszczonego na specjalnym wysięgniku. Dzięki niemu można uzyskać nawet 25-krotne powiększenie, co umożliwia dokładniejsze opracowanie kanałów zęba, usunięcie z nich złamanych narzędzi, a także dostrzeżenie wszelkich pęknięć, które mogą osłabiać ząb. Dzięki powiększeniu można znaleźć i wypełnić wszystkie kanały zęba, których może być nawet kilka, co pozwala na uniknięcie ponownych dolegliwości bólowych, związanych z leczonym zębem. Atutem jest także fakt, że dzięki użyciu mikroskopu większość zabiegów można przeprowadzić w ciągu jednego dnia, unikając dzięki temu kilku wizyt.

Leczenie kanałowe związane jest z możliwością występowania powikłań, takich jak złamanie się narzędzia endodontycznego w kanale, przedziurawienie ściany kanału czy wystąpienie dolegliwości bólowych. Powikłania te jednak występują rzadko.


Umów się na wizytę

Adres

GABINET "DENTAL EXPERT"
ul Rozbrat 22
00-447 Warszawa

Kontakt

Tomasz Fałkowski
Rejestracja: 786 221 022

Inteligo: 50 1020 5558 1111 1430 1140 0070

Wizyty

Proszę o kontakt telefoniczny, sms lub email w celu umówienia wizyty.

Napisz do mnie !

Imię i nazwisko *

Adres email *

Treść wiadomości